DIPYLIDIOZA

Choroba wywoływana przez tasiemca psiego (Dipylidium caninum), którego żywicielem pośrednim są pchły i wszoły.

ŹRÓDŁA i DROGI ZAKAŻENIA
Człony tasiemca wydalane są z kałem zarażonego zwierzęcia. Mogą one również samodzielnie wydostawać się z odbytu na zewnątrz, ponieważ posiadają zdolność ruchu. Kształtem przypominają nasiona ogórka lub dyni.

W środowisku zewnętrznym larwy pcheł i wszoła psiego zjadają jaja uwolnione z członów tasiemca. W organizmie żywicieli pośrednich wykształca się larwa tasiemca, która po miesiącu staje się larwą inwazyjną. Zwierzęta zarażają się rozgryzając i zjadając zarażoną pchłę lub wszoła.

JAK ZARAŻA SIĘ CZŁOWIEK?
Człowiek może zarazić się zjadając przypadkowo pchłę lub wszoła z larwą inwazyjną, np. gdy pies rozgryza pchłę na swoim ciele, a następnie liże człowieka. Również człowiek, który nie jest właścicielem zwierzęcia może zarazić się, np. głaszcząc lub całując „zapchlonego” psa lub kota, a także przygotowując i spożywając posiłek bez wcześniejszego umycia rąk.

Dlatego tak ważna jest eliminacja żywicieli pośrednich (pchły, wszoły) w środowisku poprzez regularne stosowanie u psów i kotów środków przeciw pasożytom zewnętrznym.