TOKSOPLAZMOZA

Choroba wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Ostatecznym żywicielem jest kot, natomiast wszystkie ssaki, ptaki oraz gady są żywicielami pośrednimi.

ŹRÓDŁA i DROGI ZAKAŻENIA
Głównym źródłem toksoplazmozy jest zarażony kot, który wydala z kałem oocysty przez okres od 1 do 21 dni. Świeży kał nie stanowi źródła zakażenia, ponieważ wydalone oocysty dopiero po kilku godzinach do 2-4 dni stają się zdolne do inwazji. Z tego powodu tak ważne jest sprzątanie świeżego kału przez opiekunów zwierząt.

U  żywicieli  pośrednich  toksoplazmoza  umiejscawia  się  w różnych  narządach wewnętrznych w postaci cyst i pseudocyst. Koty i psy mogą zarażać się toksoplazmozą wiele razy w ciągu życia zjadając inwazyjne oocysty ze środowiska zewnętrznego lub zjadając tkanki (np. surowe mięso) żywiciela pośredniego, a także w czasie ciąży przez łożysko. Zdecydowana większość kotów wytwarza trwałą odporność już po pierwszym zarażeniu toksoplazmozą, dzięki czemu przy kolejnym nadkażeniu nie sieją oocyst.

JAK ZARAŻA SIĘ CZŁOWIEK?
Człowiek  zaraża się zjadając oocysty pasożyta z zanieczyszczonym pokarmem i wodą, a także przez zanieczyszczone glebą ręce, a zjadając surowe mięso (wieprzowina, baranina, wołowina) zaraża się cystami lub pseudocystami. Pies nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia, a kot tylko wtedy, gdy sieje oocysty.