WSZOŁY

Są to małe owady, które żywią się przede wszystkim włosami, piórami i złuszczającymi się warstwami naskórka swoich żywicieli. Niektóre mogą również odżywiać się krwią. U psów najczęściej spotykany jest wszoł psi (Trichodectes canis), a u kotów wszoł koci (Felicola subrostratus).

BIOLOGIA PASOŻYTA/ ŚRODOWISKO BYTOWANIA
Wszoły spędzają całe życie na 1 żywicielu (od jaja poprzez larwę do postaci dorosłej). Samice złożone jaja przylepiają mocno do podstawy włosów. Zwykle już po kilku dniach z jaj wykluwają się larwy, które po 3-5 tygodniach, w czasie których dwukrotnie linieją, osiągają dojrzałość płciową (stadium dorosłe).

Wszoły przeżywają na żywicielu kilka miesięcy, a poza nim nie dłużej niż 10 dni. Umiejscawiają się zwykle w okolicach, gdzie zwierzę nie może dostać się swoimi zębami tj. karku i grzbietu. Długa i gęsta sierść stanowi idealne siedlisko dla wszołów.

NASTĘPSTWA  INWAZJI

JAK ZARAŻA SIĘ CZŁOWIEK?
Wszoły są wysoce wyspecjalizowane pod względem preferencji pokarmowych, dlatego zazwyczaj nie przemieszczają się pomiędzy gatunkami. Oznacza to, że wszoły nie przechodzą z psa i kota na człowieka.