W większości  przypadków   zwierzęta  są całkowicie  zależne od nas  w  sprawie  dostępu do  pokarmu  oraz  wyboru  jego  rodzaju.  Tylko w rzadkich sytuacjach umiejętność oraz możliwość polowania pozwala im urozmaicić dietę.

Psy i koty wykazują indywidualne preferencje żywieniowe oraz lubią spożywać smaczny posiłek, podobnie jak  człowiek. Troszcząc  się  więc o utrzymanie naszych podopiecznych w zdrowiu i dobrej kondycji warto pamiętać o dostarczaniu im pokarmu, którego spożywanie będą odczuwać jako przyjemność.

Psy i koty należą do zwierząt mięsożernych. Jednak pies jest względnym mięsożercą, a to oznacza, że w okresach głodu może odżywiać się odpowiednio dobraną dietą wegetariańską. Kot natomiast jest bezwzględnym mięsożercą, w związku z czym nie jest w stanie przeżyć jedząc zamiast mięsa tylko pokarm roślinny. W porównaniu do psa kot ma znacznie bardziej rygorystyczne wymagania żywieniowe, a jego organizm gorzej toleruje niewłaściwie dobraną dietę. Naturalne zachowania związane z wyborem pokarmu oraz preferencje żywieniowe tych dwóch gatunków są więc całkowicie odmienne.

 

ŻYWIENIE PSÓW i KOTÓW
  1. Naturalne zachowania pokarmowe
  2. Czynniki rozwojowe czyli wpływ cech gatunkowych na preferencje żywieniowe
  3. Wpływ doświadczeń pokarmowych z przeszłości na preferencje żywieniowe
  4. Najczęściej popełniane błędy żywieniowe


Rozdz. 1, 2 i 3 opracowano na podst. Wyd. Spec. Focus pt.: „Preferencje żywieniowe psów i kotów”; Royal, 2004.