POKARMY  i  SUBSTANCJE  NIEBEZPIECZNE  DLA ZWIERZĄT

Zwierzęta nie potrafią wybierać sobie najbardziej wartościowego oraz bezpiecznego  dla ich zdrowia pokarmu. Stąd tak wiele spotykanych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego do zatruć włącznie. Te ostatnie czasami dla małego pacjenta kończą się tragicznie.

Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia jest nadmiar, z którym spotykamy się zdecydowanie za często. Z nadmiernego pobierania składników pokarmowych nie płyną żadne cudowne korzyści. Nieuzasadniony „dodatek” jest nie tylko niepotrzebny, ale może być szkodliwy. Błędne jest także przekonanie, że to co jest odpowiednie dla człowieka jest również odpowiednie dla zwierząt, ponieważ niektóre składniki pokarmowe lub substancje, spożyte nawet w niewielkich ilościach przez zwierzęta, mogą okazać się dla nich toksyczne.

Niebezpieczne dla zdrowia zwierząt mogą być na przykład:

  • mięso wieprzowe z uwagi na dużą zawartość tłuszczu;
  • czekolada i  kakao z  uwagi  na  zawartość  bardzo toksycznej dla zwierząt substancji teobrominy;
  • cebula i czosnek z uwagi na zawartość związków siarki, które mogą być przyczyną anemii; spożycie  5 g  cebuli  na  kg  masy  ciała  może  spowodować  zmniejszenie  liczby  krwinek czerwonych  i  obniżenie  stężenia hemoglobiny; czosnek  jest  mniej  toksyczny  niż   cebula i z  tego  powodu czasem możemy go spotkać w karmach dla zwierząt;
  • wyroby wędliniarskie z  uwagi  na  zawartość  przypraw;  niektóre  z  nich,  jak  np.: pieprz, gorczyca, ostra papryka są toksyczne dla zwierząt;
  • kości  wieprzowe   i   drobiowe oraz  ości są  wyjątkowo  ostre  i  trudno  strawne  –  mogą pokaleczyć śluzówkę żołądka i jelit;
  • winogrona (rodzynki) i inne produkty zawierające wyciągi z winogron ze względu na możliwość uszkodzenia nerek u psów;
  • owoce  cytrusowe  z  uwagi  na zawartość  dużych  ilości  olejków  eterycznych, które mogą powodować wymioty, brak apetytu, biegunkę, bóle brzucha;
  • niektóre   orzechy ( np.  makadamia)  z   powodu  zanieczyszczającej   je   pleśni,  na którą  psy i koty są wyjątkowo wrażliwe.

Nie  można  pominąć  również  przypadkowych  zatruć  roślinami.  Chociaż  mogą zdarzyć się w każdym  wieku,  to  najbardziej  narażone  na  nie  są  kocięta  oraz  szczenięta,  które bawiąc się i poznając otoczenie liżą i gryzą napotykane przedmioty. Niekiedy spotykamy „miłośników” domowej zieleni, którzy zostając sami na długie godziny w domu, zwykle z nudy, zapewniają sobie tę potencjalnie niebezpieczną rozrywkę.

Rośliny trujące wykazują zróżnicowaną toksyczność. Trzeba pamiętać, że nawet te uważane za bezpieczne lecz zjedzone w nadmiarze mogą być przyczyną zatrucia psa lub kota. I chociaż koty zwykle są ostrożniejsze niż psy w pobieraniu nieznanego karmu, to są one wyjątkowo wrażliwe na toksyny zawarte w niektórych roślinach.

Warto również wspomnieć o zatruciach psów i kotów po przypadkowym spożyciu  leków lub potencjalnie toksycznych substancji używanych w gospodarstwie domowym, takich jak na przykład: preparaty owadobójcze, wybielacze, farby, lakiery czy płyny do czyszczenia. Zdarza się, że opiekunowie podają w dobrej wierze swoim pupilom leki z „domowej apteczki” nie wiedząc o możliwym zagrożeniu zdrowia zwierząt w wyniku ich spożycia. Szczególnie u kotów, ze względu na niezwykle wrażliwy metabolizm, wiele leków przeznaczonych dla ludzi jest toksycznych lub potencjalnie toksycznych dla tego gatunku.  Dlatego zanim podamy pupilowi lek, który nie jest przeznaczony dla zwierząt warto zapytać lekarza o bezpieczeństwo jego zastosowania u psa lub kota.