DOŚWIADCZENIA POKARMOWE – WPŁYW MATKI ORAZ HISTORII ŻYWIENIA

U psów i kotów kształtowanie niektórych preferencji żywieniowych może następować już w życiu płodowym. System rozpoznawania smaku u tych zwierząt uaktywnia się w ostatnich dniach ciąży.

Podczas  laktacji,  skład  mleka matki  uzależniony  jest  od  jej  diety.  W  tym  czasie u szczeniąt i kociąt mogą kształtować się już pewne preferencje pokarmowe, które utrzymują się nawet po odsadzeniu. Istnieje ścisły związek pomiędzy rodzajem i ilością karmy zjadanej przez matkę oraz szczenięta i kocięta. Maluchy, których matka w okresie laktacji i odsadzenia jadła tylko suche karmy komercyjne, mając później do wyboru suchy pokarm i surowe mięso, wybiorą    ten    pierwszy.    Szczególnie   kocięta    naśladują    zachowanie    swojej     matki w najdrobniejszych szczegółach. Jedząc swój pierwszy stały pokarm kocię nie wybierze najbardziej smakowitej karmy na podstawie swoich wrodzonych doświadczeń, lecz wybierze to, co je jego matka, nawet jeżeli jest to pożywienie nietypowe dla kotów.

Doświadczenia pokarmowe z przeszłości przyczyniają się do rozwoju i ukształtowania określonych preferencji żywieniowych u zwierząt w przyszłości.