NEOFILIA

Neofilia, obserwowana zarówno u psów, jak i kotów (choć nie u wszystkich), to chęć przyjmowania pokarmu, z którym zwierzę nie miało wcześniej kontaktu lub, z którym nie miało kontaktu od długiego czasu.

Stopień jej nasilenia zależy przede wszystkim od smakowitości posiłku. Jeżeli nowa karma okaże się bardziej smaczna od dotychczas stosowanej, to efekty neofilii będą wyraźne i długotrwałe. Wprowadzenie nowej karmy połączone jest zwykle z czasowym (około miesiąca) przejadaniem się. Z czasem efekt ten słabnie i ilość spożywanej karmy stabilizuje się. Dlatego, zmieniając zwierzęciu karmę, należy pamiętać o zjawisku neofilii, któremu w początkowym okresie będzie towarzyszyło zwiększone pobieranie energii i za każdym razem należy dokładnie ustalić dawkowanie, aby zapewnić właściwe spożycie energii.

Jeżeli jednak nowa karma jest mniej smaczna niż wcześniej stosowana, to efekt neofilii będzie zwykle krótkotrwały – początkowo zwierzę będzie chętnie ją spożywać, lecz dość szybko, nawet już po kilku dniach, odmówi jedzenia.